platforma blogowa portalu
nowiny

Poganka Ala, sekciarska Ola

Ala ma Asa i Pierwszą Komunię Świętą, Ola ma kota i bierzmowanie, Janek za to ma bar micwę. Chyba tak to powinno wyglądać, a nie wygląda, skoro pani nauczycielka Elżbieta z Kolbuszowej ubolewa, że w nowym elementarzu ani słowa o naszych narodowo – katolickich świętach. A jeśli już – to pełna komercha, przedświąteczne szaleństwo po centrach handlowych, bożonarodzeniowa choinka służy tylko do podkładania prezentów gwiazdkowych. Ergo: nowy elementarz niepolski jest i niekatolicki, bo nie uczy świąteczno – polskich tradycji. A musi?
Toż w obecnym szkolnictwie nie brakuje okazji, by dzieciarnię po bożemu wychowywać. Malcy rok szkolny zaczynają i kończą prawie obowiązkowo – szkolną mszą św. Nie bardzo wiadomo, jakie święto kościelne przypada na pierwszy i ostatni dzień roku szkolnego, ale zamiast pod tablicą, muszą ustawić się pod ołtarzem. Nie ma w elementarzu świąt wielkanocnych i bożonarodzeniowych? A w szkole są. Parę dni z programu nauczania urywa się dzieciarni na okoliczność przedświątecznych rekolekcji. I nie z elementarza uczniowie korzystają podczas praktycznie obowiązkowych szkolnych lekcji religii. A jak w rodzinie obchodzi się święta kościelne, winni uczyć rodzice, a nie Ala z Olą do spółki z Jankiem.
Panią Elżbietę przeraża wizja, jak to nowy elementarz zlaicyzuje nam naród, świętom kościelnym odbierze sacrum i pchnie naród w Boże Ciało do galerii handlowych. Tymczasem naród przeniósł się do galerii handlowych w dni świąteczne, zanim ktokolwiek pomyślał o elementarzu, wigilijny karp coraz częściej zastępowany jest łososiem, a zamiast „Przybieżeli do Betlejem” z radia słychać „Jingle bells”. I elementarza tego nie zmieni. Bo ani on, ani szkoła w ogóle nie jest od ewangelizowania. Od tego są inne instytucje. Tylko że one poszły w komerchę i przestały się zajmować tym, do czego zostały powołane.

3 komentarze do “Poganka Ala, sekciarska Ola”

  1. juegos infantiles para ninos en espanol napisał(a):

    Los sugerencias que escribes me parecen bastante validos. De manera clara a preferidos. Felicidades y gracias. Hecha un ojo y puedes visita mi blog post:-

  2. Anonim napisał(a):

    Hi are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

  3. wasyl napisał(a):

    dość marne produkujesz pan te wypociny

Zostaw komentarz